fbpx

מהו צו הרחבה?

מחפשים מידע בנושא צו הרחבה?
כאן חברתנו, חברת זכות לעובד נכנסת לתמונה במטרה לסייע לשכירים לקבל את כל המידע. אנו מתחייבים לשירות מקצועי המבוסס על עורכי דין לדיני עבודה המתמחים בנושא.

צו הרחבה זהו כלי אשר באמצעותו עובדים שאינם כלולים במסגרת הסכם קיבוצי יכולים ליהנות מתנאים של ההסכם הקיבוצי באמצעות הרחבת ההסכם על העובדים.

בדיקת תלושי שכר עם צו הרחבה

כל מה שצריך לדעת על צו הרחבה

צו הרחבה לעובדים שכירים

במידה ונתקלתם במקום העבודה במצב בו הארגון קרא לשביתה או איים בסכסוך עבודה בבקשה להשיג צו הרחבה ולא הבנתם מה בדיוק הכוונה? בדיוק בשבילכם נסביר מהו אותו צו ואת החשיבות שלו במקומות עבודה.

צו הרחבה זהו צו מקיף המרחיב את התחולה של הסכם קיבוצי כללי החל
על עובדים ומעסיקים שאינם כלולים בהסכם קיבוצי. מדובר על צו המוצע על ידי שר העבודה והרווחה ועליו לפרסם את הצו 30 יום ברשומות ולאחר הודעה בכתב. הרעיון העומד מאחורי הצו הוא שישנם עובדים שאינם מאוגדים המקבלים תנאים פחות טובים בהשוואה לעובדים מאוגדים החתומים על הסכם קיבוצי.

למעשה, מדובר על צו המרחיב הוראות של הסכם קיבוצי על עובדים
בענפים מסוימים או על עובדים שאינם נכללים במסגרת ההסכם.
זאת ועוד, מדובר על צו המוסיף על החוקים ודיני העבודה, וקובע הוראות מסוימות שהיו כתובות במסגרת הסכם קיבוצי מסוים. כאשר ההוראות והסעיפים באותו הסכם מהווים סעיפים מהותיים, הרי יש חשיבות רבה להכללה של עובדים מסוימים.

בשל צו ההרחבה ניתנת לשר העבודה אפשרות להעניק לעובדים את כל היתרונות הקיימים במסגרת הסכם קיבוצי כללי, גם כאשר העובדים לא משתייכים לקבוצת עובדים לא מאורגנת או שההסכם הקיבוצי לא חל עליהם. יתרה מכך, הצו מגן על עובדים מפני מעסיקים שאינם מאורגנים, ועשוים לשלם לכם שכר נמוך וכתוצאה מכך לפגוע בזכויות שלכם. 

זכות לעובד - בדיקת תלושי שכר

אילו סוגי צווי הרחבה קיימים?

ניתן למנות מספר סוגים של צווי הרחבה וכעת נפרט:

צו הרחבה כללי
מדובר על צו החל על עובדים של ענף מסוים שהם נחשבים פגיעים וחלשים יותר.
צו הרחבה על כלל העובדים
מדובר על צו החל על כל העובדים במדינה ומהווה חלק בלתי נפרד מהסכם עבודה.

צווי ההרחבה מתחלקים ל-3 סוגים:

1.צווי הרחבה המתייחסים לכל העובדים השכירים מלבד עובדים חריגים
הם רלוונטיים לתנאים הבסיסיים של העובדים כגון: קרן פנסיה והחזר נסיעות.

2.
צווי הרחבה מיוחדים המתייחסים לענפים מסוימים במשק
מדובר בצווי הרחבה הרלוונטיים לענפים, כגון: אספקת כח אדם, ענף ההסעות, ענף הניקיון, שמירה ואבטחה, ענף הבנייה והשיפוצים, ענף המוסכים, חשמלאים, ענף הדפוס, ענף הסיעוד, ענף הקייטרינג והאירועים, ענף המלונאות, ענף הפלסטיקה והיהלומים.

3. הסכמים קיבוציים

מדובר על הסכמים הנחתמים בין ארגון של עובדים לארגון של מעסיקים או למעסיק, ההסכמים עוסקים ביחסי עבודה, תנאי העובדים וקבלתם לעבודה או סיום העסקתם.

אילו תנאים צריכים להתקיים במסגרת צו הרחבה?

ישנם מספר תנאים שצריכים להתקיים במסגרת הצו וחשוב ביותר להביא זאת בחשבון:

פרסום הודעה 30 יום מראש
על שר העבודה לפרסם הודעה בדבר הצו 30 יום מראש.

התחלת המועד
צו ההרחבה צריך להתחיל לפי המועד שנקבע ולאחר שהוא פורסם ברשימות ועמד בתנאים.

אילו דוגמאות ניתן לראות לצווי הרחבה?

ישנם מספר דוגמאות שניתן לראות במסגרת צווי הרחבה. כך למשל, העובדים הסוציאליים נחשבים לדוגמא משמעותית בכל הקשור לצווים המוטלים על ציבור מסוים.
מטרת הצו היא להשוות את תנאי השכר והתנאים הסוציאליים שלהם לאלו העובדים בשלטון המקומי.

דוגמא נוספת יכולה להביא בחשבון את ענף ההובלה והבניין – בענף זה נקבע שכר המהווה רשת בטחון לציבור הנהגים. בענף ההובלה העלו את השכר ונקבע גם תוספת לשכר ותק והגדלת שיעור ההפרשות לפנסיה. וכנ"ל לגבי זכויות עובדי קבלן בתחום השמירה, אבטחה וניקיון. 

בירור לגבי זכויות עובדים עם צו הרחבה

כאשר אתם זקוקים לידע בתחום זכויות עובדים עם צו בענפים השונים ולא מקבלים דמי מחלה או דמי נסיעות המגיעים לכם על פי החוק, הרי אתם זקוקים למומחים בתחום אשר יעניקו לכם את הידע המוסמך והעדכני ביותר, על מנת שתקבלו את המגיע לכם על פי החוק ולא יהיה מצב, שלא ישלמו לכם דמי נסיעות או דמי מחלה למשל.

כאשר חשים אי צדק בנוגע לזכויות המגיעות לכם, חשוב ביותר לפנות למומחים בתחום וכאן אנחנו נכנסים לתמונה. בין אם מדובר על פיצויי פיטורין או אי תשלום בחג, צוות המומחים שלנו ישוחח אתכם על מנת להרכיב את התמונה המלאה במטרה למצות את החוקים בצורה הטובה ביותר ולהעניק לכם את מה שמגיע לכם בהתאם לחוק.

למה לבחור בנו?

המלצות
יש לנו מגוון רחב של לקוחות שיכולים לספר לכם על מקרים בהם הם קיבלו
את כל הזכויות המגיעות להם בהתאם לחוק בשל התערבות של המומחים שלנו.

זמינות
צוות המומחים שלנו זמין עבורכם לכל שאלה בתחום.

הסמכה
צוות המומחים שלנו בקיא בכלל הזכויות ועומד לשירותכם במקרה הצורך.

בדיקת פיצויי פיטורין עם צו הרחבה

לסיכום

יש לכם שאלות בנושא צווי הרחבה ומחפשים מענה מקצועי? פנייה לחברה מקצועית כמו "זכות לעובד" תעניק לכם את כל המידע הנחוץ בתחום – מוזמנים לפנות אלינו ולקבל תשובות מקיפות לשאלות שלכם.

צוות המומחים שלנו ערוך ומוכן לכל השאלות שלכם תוך הקפדה על מקצועיות ומענה רחב על מנת לספק לכם את השירות המדויק עבורכם לעובדים עם צווי הרחבה או הסכמים קיבוציים במטרה, שתוכלו לממש את הזכויות המגיעות לכם על פי החוק.

אל תהססו לפנות אלינו- המומחים שלנו עומדים לרשותכם.

שאלות ותשובות בנושא צו הרחבה

הסכם קיבוצי מסדיר את התנאים בין המעסיקים לעובדים, ההסכם נחתם לאחר משא ומתן בין מעסיק או ארגון מעסיקים לבין ארגון עובדים. ההסכם עוסק בתנאי העבודה, קבלת עובדים וסיום העסקתם.

מדובר בצו הנקבע ע"י שר העבודה, ומהווה הרחבה להסכם הקיבוצי על קבוצות מסוימות
של עובדים שאינן נכללות בהסכם הקיבוצי.

ישנם 2 סוגי הרחבה. הסוג הראשון מתייחס לנושאים שחלים על כל העובדים ומתייחסים לזכויות עובדים בסיסיות כגון: החזר הוצאות נסיעה, דמי הבראה והפרשות לפנסיה,
והשני מתייחס לעובדים בענפים מסויימים כגון: כח אדם, שמירה ואבטחה וניקיון.

ישנם 2 סוגי צו הרחבה, האחד הוא צו הרחבה בסיסי שחל כמעט על כל העובדים ומתייחס לזכויות בסיסיות כגון: דמי הבראה, נסיעות, ימי חופשה וכו', וישנו צו הרחבה נוסף החל בתחומי עיסוק ספציפיים כגון: ניקיון ואחזקה, שמירה ואבטחה, מלונאות, כח אדם, 

בדיקת תלושי שכר ומימוש זכויות בעבודה
פנה לצוות המומחים שלנו – ייעוץ ראשוני חינם!